Committees

Session 2018-19 

  

KENDRIYA VIDYALAYA IFFCO PHULPUR ALLAHABAD
ACADEMIC COMMITTEE 2018-19 Signature
1 Admission Mrs. Suman Sharma (PGT Chemistry) I/C  
Mr. Rajendra Prasad (TGT English)  
Mr. D B Yadav ( PRT)  
Mr. Pankaj Bajpai (Librarian)  
Mr. Jokhan Ram (sub staff)  
2 CCA Mr Bhuneshwar Singh (PGT English) co ordinator  
Dr. S N Mishra (PGT HINDI) Asst co ordinator  
Mr. R L Singh (TGT English)  
Mr. Ram Darash (PRT) I/C Primary  
Mrs Renu Singh (PRT)  
Mr. SN Dubey (PRT)  
3 Examination Mr. N Lal (PGT Economics) I/C  
Mrs. Manju Maurya (PGT Commerce)  
Mr. A K Singh (TGT Maths)  
Mr. Rajendra Prasad (TGT English)  
Mr. v k Maurya (TGT Sci)  
Mr. Kesav Giri (sub staff)  
4 Discipline  Dr. S N Mishra (PGT HINDI)  I/C  
Mr. V K Singh (PET)  
Mr. Raju maurya (PGT CS)  
Mrs. Sudha Pandey (PRT)  
Mr. D B Yadav ( PRT)  
Mr. SN Dubey (PRT)  
mr. Dinesh Singh (PRT)  
All The Class Teachers  
5 Scout/Guide & NCC Mr. R L Singh (TGT English) I/C  
Mr. B Singh (PGT English)  
Mr. Ramesh Yadav (WET)  
Mr. V K Pandey (PRT)  
Mr. R L Yadav (PRT)  
Mrs. Renu Singh (PRT)  
mr. Dinesh Singh (PRT) I/C NCC  
6 Furniture Mr. Shiva sharan (PGT history)  
Mr. V K Singh (PET)  
Mr. S N Dubey (PRT)  
Mr. R L Singh (TGT English)  
Mr. Jokhan Ram (sub staff)  
Mr. Banwari Lal (sub staff)  
7 Purchase Mr.B Singh (PGT English) I/C  
Mrs Suman Sharma  
Mr. Shiva sharan (PGT history)  
Mr Abhishek Tripathi  
Mrs Kshama Singh  
Mr. Raju maurya (PGT CS)  
Mr. Ramesh Yadav (WET)  
Mr. P K Bajpai  
Mrs Sudha pandey  
Mr. Ram Darash    
8 Computer Mr Raju Maurya I/C  
Mr. Ramesh Yadav (WET)  
Mr. R K Singh  
Mr. Dinesh Singh  
Mr. Vijay Kumar  
9 First Aid Mr Abhishek Tripathi I/C  
Mr V K Singh (PET)  
Mrs Poonam Tiwari (TGT art)  
Mrs Sudha pandey  
Music Teacher  
Mr. Jokhan Ram (sub staff)  
10 Cleanliness Mr Abhishek Tripathi I/C  
Mr. V K Singh (PET)  
Mr. V K Pandey (PRT)  
mr. Dinesh Singh (PRT)  
Mr Vijay kumar (LDC)  
all sub staff  
11 PTA  Dr S N Mishra I/C  
Mr N L Dwivedi  
Mrs Sudha pandey  
all class teachers  
12 Horticulture & Beautification Mr Abhishek Tripathi I/C  
Mrs Poonam Tiwari (TGT art)  
Mr. Ramesh Yadav (WET)  
Mrs Sudha pandey  
Mr Ram Darash  
Mr Jokhan Ram  
Mr subhas Tripathi  
13 Excursion Mr Shiva Sharan I/C  
Mrs Sudha pandey  
Mrs Poonam Tiwari (TGT art)  
Mr R K Singh  
Mrs Renu Singh (PRT)  
Mr Keshav Giri  
14 Maintanance & Repair civil & electrical Mr Ramesh Yadav (WET)  
Mr S K Ram  
Mr V K Singh (PET)  
Mr D B Yadav  
Mr S N Dubey  
Mr R K Upadhyay  
Mr Vijay kumar   
15 Teaching Aid Mr S K  Ram I/C  
Mr N L Dwivedi  
Mrs Suman Sharma  
Mr B Singh  
Mr U N Singh  
Mr V K Maurya  
16 Guidance & Counselling Counsellor I/C  
Mr Abhishek Tripathi  
Mrs Kshama Singh  
Mrs Sudha pandey  
Mr R Prasad  
Mr P K Bajpai  
17 Vidyalaya Plan Mr S K Ram I/C  
Mr N L Dwivedi  
Dr S N Mishra   
Mr B Singh  
Mr V K Singh (PET)  
All department holders  
18 Raj Bhasa Dr S N Mishra I/C  
Mr R C Ram  
Mr A K Rai  
Mr R K Singh  
Mr R K Upadhyay  
Mr Vijay Kumar  
19 Resource Room (Primary activity Room) Mr V K Pandey I/C  
mr R L Yadav  
Mr S N Dubey  
20 Resourse Room (Secondary) Mr Raju Maurya I/C  
Mr Ramesh Yadav (WET)  
21 UNESCO & ECO Club Mr Abhishek Tripathi  
Mr U N Singh  
mr C P Pandey  
Mr Gyan Pratap  
22 Science olympiad, Science exhibition and Science congress Mrs Suman Sharma  
mr abhishek tripathi  
Mrs Kshama Singh  
Mrs Renu Singh (PRT)  
Mrs Sudha pandey  
23 Green Olympiad Mr Abhishek Tripathi I/C  
Mr V K Maurya  
24 Mathmatics Olympiad Mr Ramesh Yadav (PGT Maths) I/C  
mr C P Pandey  
mr A K Singh  
Mrs Renu Singh (PRT)  
25 Social Science Exhibition Mr S K Ram I/C  
Mr Shiv sharan  
Mr N L Dwivedi  
Mr U N Singh  
Music Teacher  
Mr B Singh  
26 NAEP Mr Abhishek Tripathi I/C  
Mrs Kshama Singh  
Mrs Poonam Tiwari (TGT art)  
Mr R Prasad  
mr A K Singh  
Mr A K Rai  
27 Health Checkup Mr V K Singh (PET) I/C  
Mr Abhishek tripathi  
Mr P K Bajpai  
Mrs Sudha pandey  
all class teachers  
28 Library Mr P K Bajpai I/C  
mr S N Mishra  
Mr B Singh  
Mrs Suman Sharma  
Mrs Sudha pandey  
29 Time Table mr Ramesh Yadav I/C  
mr A K Singh  
mr C P Pandey  
mr Ramesh Yadav (WET)  
30 Back to Basics Mr R Prasad (Secondary)I/C  
Mrs Sudha pandey(Primary) I/C  
all the teachers teaching upto class VIII  
31 Awakened Citizen Programme Mr R Prasad I/C  
Mr A K Rai  
mr C P Pandey  
Mr R C Ram  
Mr R K Singh  
Mr V K Maurya  
32 Morning Assembly Mr B Singh I/C  
Mr V K Singh  
all class teachers  
33 SOP Mrs Manju Maurya(seprately from her committee)  
   
34 CMP Mrs Sudha Pandey I/C  
Mr Dinesh Singh  
35 UBI Portal & Shala Darpan Mr Raju Maurya I/C  
Mr Raj kumar singh  
36 Language Lab Mr R L Singh I/C  
Mr R C Ram  
Mr A K Rai  
37 Grivance Redressal Committee Mrs Suman Sharma I/C  
mr SK Ram  
Mr Shiv Sharan  
Mrs Sudha Pandey    
38 Website Mr Raju Maurya I/C  
Mr V K Maurya  
Mr R K Singh  
39 Photography Mr Ramesh Yadav (WET) I/C  
Mr P K Bajpai  
Mrs Poonam Tiwari  
40 School Magazine & Diary Mr S N Mishra  
Mr B Singh  
Mr R L Singh    
Mr R Prasad  
Mr R C Ram  
mr RK Singh  
Mr A K Rai  
Mrs Poonam Tiwari  
41 Alumni Assosiation Mrs Suman Sharma I/C  
Mr U N Singh  
Mr Abhishek Tripathi  
42 Subject Committee Science - Mrs Suman Sharma  
Hindi - Dr S N Mishra  
English - MR B Singh  
Maths - mr Ramesh Yadav  
Social Science - MR SK Ram  
Computer - Mr Raju Maurya