Student Achievers

 

Student Achievers Session 2018-19

 

1.     Master Shiva Kant Sonakar of class XII-2018 got selected in I.I.T. Bhilai( 2018-19).

2.     Master Naveen Yadav of class XII(2017) got selected in I.I.T. Roper(2018-19)

3.  Miss Deepanjali Maurya of class XII(2017) got admission in M.B.B.S. course in Govt. medical college, Jalaun, U.P. through NEET-2018(2018-19). 

4 . UTKARSH SHARMA GOT THIRD POSITION IN SCIENCE QUIZ IN REGIONAL LEVEL 46th JAWAHARLAL NEHRU NATIONAL SCIENCE, MATHEMATICS AND ENVIRONMENT EXHIBITION FOR CHILDREN — 2019 

5. ARADHANA OF CLASS XI SCIENCE GOT 3RD POSITION IN REGIONAL LEVEL NCSC.

6. Master Suryansh Yadav Class IX 2018-19 Got 116 Rank  in Terre Green Olympiad.

 

SCIENCE EXHIBITION

 
KENDRIYA VIDYALAYA SANGATHAN, VARANASI REGION
46th JAWAHARLAL NEHRU NATIONAL SCIENCE, MATHEMATICS AND ENVIRONMENT EXHIBITION FOR CHILDREN — 2019
REGIONAL LEVEL EXHIBITION
Details of Participants          
Sl No. Name of Student    (in English) Name of Student               (in Hindi) Gender (M/F) Class & Section Sub Theme Title of the Exhibit
1 PRAKHAR YADAV प्रखर यादव M XI -A 1. Agriculture and organic farming; Modern agriculture system
2 ANUSHKA MISHRA  अनुष्का मिश्रा F XI-A  2. Health and cleaninesses;  swaccha vidyalaya abhiyan
3 RISHABH SINGH ऋषभ सिंह M XI-A 3. Rource Management;  TESLA TOWER
4 YAJUSHI MISHRA यजुषी मिश्रा F VIII-B 4. Waste  Management; WASTE MANAGEMENT
5 PRANJAL VERMA प्रांजल वर्मा F XI A 5. Transport & Communication;  TRANSPORT
6 MOHAMMAD ATRAF  मोहम्मद अतरफ़  M XI - A 6. Mathematical Modeling TRIGONOMETRIC RATIOS
7 UTKARSH SHARMA उत्कर्ष शर्मा M XII - A Science Quiz  
8 NIKHIL JAISWAL निखिल जैसवाल M XI A Science Quiz  
MAXIMUM No. OF PARTICIPANTS FROM EACH VIDYALAYA IS 08          
             
RESULT:
UTKARSH SHARMA GOT THIRD POSITION IN SCIENCE QUIZ

 

NCSC

NATIONAL CHILDEN'S SCIENCE CONGRESS (VARANASI REGION) - 2018
VENUE: KV OLD CANTT, ALLAHABAD
FOCAL THEME: SCIENCE, TECHNOLOGY & INNOVATION FOR A CLEAN, GREEN & HEALTHY NATION
SNO. SUB THEME NAME OF STUDENT LEADER CLASS/SEC GENDER M/F LEVEL
(SENIOR/JUNIOR)
1 ECOSYSTEM & ECOSYSTEM
 SERVICES
AKHIL VIII A M JUNIOR
2 HEALTH, HYGIENE &
SANITATION
PRACHI YADAV VI A F JUNIOR
3 WASTE TO WEALTH MRIDUL VAISHNAV VIII A M JUNIOR
4 SOCIETY, CLUTURE AND
LIVELIHOODS
ARPIT SINGH VIII A M JUNIOR
5 TRADITIONAL KNOWLEDGE
SYSTEMS (TKS)
ZAINAB SAMIM VII B F JUNIOR
6 ECOSYSTEM & ECOSYSTEM
 SERVICES
TARUN SRIVASTAVA X A M SENIOR
7 HEALTH, HYGIENE &
SANITATION
ANUSHKA MISHRA XI A F SENIOR
8 WASTE TO WEALTH ARADHANA  XI A F SENIOR
9 SOCIETY, CLUTURE AND
LIVELIHOODS
KADAM TRIPATHI XI A F SENIOR
10 TRADITIONAL KNOWLEDGE
SYSTEMS (TKS)
PRATIKSHA SINGH XI A F SENIOR